Wpisy dla tagu: artykuły

Hipermarkety

Publikacja treści: 23-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, sklep, artykuły

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów handlowych są hipermarkety. Tego typu sklepy o bardzo dużej powierzchni znajdują się zwykle na obrzeżach większych miast. Ze względu na ich gabaryty możliwe jest zorganizowanie w ich stoisk z najróżniejszymi produktami. W efekcie oznacza to, że odwiedzenie hipermarketu daje nam możliwość zrobienia bardzo kompleksowych zakupów – możemy kupić tutaj zarówno artykuły spożywcze jak i sprzęt RTV czy odzież i obuwie. To tłumaczy, dlaczego hipermarkety są tak popularne w naszym kraju. Jeśli mielibyśmy określić, czym różni się hipermarket od supermarketu, to najczęściej przyznaje się, że hipermarketem jest sklep, którego powierzchnia przekracza 2 500 m2. Ponadto parking wokół takiego obiektu miss posiadać minimum 1000 miejsc. Pierwszy hipermarket na Swifcie powstał w roku 1963 we Francji, był to sklep znanej sieci Carefour. Obecnie także w naszym kraju znajdziemy wiele hipermarketów. Poza wspomnianym Carefourem możemy zorbie zakupy w sklepach Tesco, Kaufland, Real czy Auchan.

Supermarket

Publikacja treści: 26-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, sklep, artykuły

Supermarket, czyli duży sklep samoobsługowy, oferujący nam wiele produktów z różnych branży, to chyba najpopularniejszy obecnie typ sklepu. Supermarket to zasadniczo takie sklep, którego powierzchnia nie przekracza 2 5000 m2 - jeśli sklep jest większy, mamy już do czynienia z hipermarketem. Warto dodać, że bardzo czeto te same firmy stawiają zarówno swoje supermarkety i hipermarkety. Dzięki temu, że supermarkety są sklepami w dużej mierze samoobsługowymi, ich właścicielom udaje się uzyskać znaczne oszczędności na kosztach zatrudnienia pracowników. To także przyczynia się do obniżenia oferowanych tutaj produktów. Ze względu na fakt, że supermarkety zamawiają ogromne ilości towarów, mają możliwość wynegocjowania korzystniejszych cen od producentów. Dzięki temu również możemy finalnie robić tańsze zakupy. Ze względu na to, że supermarkety są bardzo istotną konkurencją dla małych sklepów osiedlowych, często pojawiają się głosy przeciwne otwieraniu nowych sklepów tego typu. Argumentem jest w tym przypadku najczęściej prognozowany upadek gospodarki lokalnej.

Galeria handlowa

Publikacja treści: 27-03-2012, Otagowane jako: sklep, interesujący, artykuły

Galerie handlowe od jakiegoś czasu stały się elementem krajobrazów największych polskich miast. W niektórych z nich możemy z powodzeniem zrobić zakupy w kilku różnych centrach handlowych. Galerie są szczególnie lubiane przez młodsza część społeczeństwa, która chętnie przejmuje zagraniczną modę na robienie zakupów na jednym obiekcie. Galerie handlowe to obiekty o dużej powierzchni, które przeznaczone są na sklepy detaliczne o różnym asortymencie. Najczęściej sama galeria ma jedna zbiorcza nazwę, która identyfikują obiekty (np. wrocławskie „Galeria dominikańska” czy „Magnolia”), oczywiście wszystkie sklepy na jej terenie działają pod szyldem własnej marki. Ze względu na swoje gabaryty galerie handlowe są zwykle budowane na peryferiach miasta, jest to związane z koniecznością zapewnienia łatwego dojazdu klientów, którzy nie mieszkają w samym mieście. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że galeria handlowa musi oferować klientom określoną ilość miejsc parkingowych, aby osoby robiące zakupy mogły cieszyć się pełnym komfortem.

Dom handlowy

Publikacja treści: 28-03-2012, Otagowane jako: sklep, interesujący, artykuły

Obecnie, kiedy w każdym większym mieście znajduje się już przynajmmniej jednak galeria handlowa, domy handlowe, określane też mianem domów towarowych nie są już tak cenione jak niegdyś. Jednak niektóre z nich nadal jakoś utrzymują swoją pozycje dzięki wysokiej jakości towarom, które najczęściej proponują. Domu towarowe od samego początku przeznaczone były do sprzedaży wielobranżowej, jednakże pod jednym szyldem. Pierwsze sklepy tego typu powstawały już w XIX wieku. W tamtych czasach wielokondygnacyjne budynki handlowe stawały się najczęściej początkiem utworzenia ścisłego centrum miasta. Niektóre domy handlowe, zwłaszcza te największe, są znane na całym świecie. Można tutaj wymienić berliński KaDeWe lub londyńskiego Harrodsa. Również Polsce domy handlowe były swego czasu bardzo popularne, obecnie jednak zdają się należeć już do przeszłości, gdyż chętniej korzystamy z galerii handlowych. Najbardziej znane polskie dom y towarowe to: Galeria Centrum, Smyk, Wars Sawa, Junior itd.