Hipermarkety

Publikacja treści: 23-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, sklep, artykuły

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów handlowych są hipermarkety. Tego typu sklepy o bardzo dużej powierzchni znajdują się zwykle na obrzeżach większych miast. Ze względu na ich gabaryty możliwe jest zorganizowanie w ich stoisk z najróżniejszymi produktami. W efekcie oznacza to, że odwiedzenie hipermarketu daje nam możliwość zrobienia bardzo kompleksowych zakupów – możemy kupić tutaj zarówno artykuły spożywcze jak i sprzęt RTV czy odzież i obuwie. To tłumaczy, dlaczego hipermarkety są tak popularne w naszym kraju. Jeśli mielibyśmy określić, czym różni się hipermarket od supermarketu, to najczęściej przyznaje się, że hipermarketem jest sklep, którego powierzchnia przekracza 2 500 m2. Ponadto parking wokół takiego obiektu miss posiadać minimum 1000 miejsc. Pierwszy hipermarket na Swifcie powstał w roku 1963 we Francji, był to sklep znanej sieci Carefour. Obecnie także w naszym kraju znajdziemy wiele hipermarketów. Poza wspomnianym Carefourem możemy zorbie zakupy w sklepach Tesco, Kaufland, Real czy Auchan.

Supermarket

Publikacja treści: 26-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, sklep, artykuły

Supermarket, czyli duży sklep samoobsługowy, oferujący nam wiele produktów z różnych branży, to chyba najpopularniejszy obecnie typ sklepu. Supermarket to zasadniczo takie sklep, którego powierzchnia nie przekracza 2 5000 m2 - jeśli sklep jest większy, mamy już do czynienia z hipermarketem. Warto dodać, że bardzo czeto te same firmy stawiają zarówno swoje supermarkety i hipermarkety. Dzięki temu, że supermarkety są sklepami w dużej mierze samoobsługowymi, ich właścicielom udaje się uzyskać znaczne oszczędności na kosztach zatrudnienia pracowników. To także przyczynia się do obniżenia oferowanych tutaj produktów. Ze względu na fakt, że supermarkety zamawiają ogromne ilości towarów, mają możliwość wynegocjowania korzystniejszych cen od producentów. Dzięki temu również możemy finalnie robić tańsze zakupy. Ze względu na to, że supermarkety są bardzo istotną konkurencją dla małych sklepów osiedlowych, często pojawiają się głosy przeciwne otwieraniu nowych sklepów tego typu. Argumentem jest w tym przypadku najczęściej prognozowany upadek gospodarki lokalnej.

Dyskont

Publikacja treści: 26-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, interesujący, produkt

O dyskontach cenowych słyszy się często w kontekście oszczędności na zakupach. Tego typu sklepy faktycznie oferują nam ceny znacznie niższe niż w supermarketach czy na targowiskach. Z tego też względu są one bardzo często odwiedzane przez przeciętnych klientów sklepów spożywczych. Czym jeszcze można wyjaśnić popularność dyskontów? Dyskonty bardzo często stosują bardzo zdecydowaną politykę reklamową – na pewno każdy z nad słyszał np. o akcji „codziennie niskie ceny”, która jest reklamą sieci Biedronka. To kolejny rozpoznawalny sposób działania dyskontów - sklepy te w reklamach podkreślają w pierwszej kolejności właśnie niskie ceny. Cecha dość charakterystyczną dla sklepów dyskontowych jest wysoki stopień rotacjo produktów. Dzieje się tak ze względu ograniczonej ilości produktów danego typu. Przeważnie w dyskontach nie wypakowuje się towarów na półki – są one sprzedawane wprost z większych zbiorczych opakowań, czasami nawet wprost z palet transportowych. Wszystkie te kroki pozwalają na dodatkowe obniżenie marży na sprzedawane produkty.

Jarmark

Publikacja treści: 27-03-2012, Otagowane jako: obiekt handlowy, interesujący, produkt

Jarmark to teraz tak naprawdę raczej ciekawostka niż obiekt handlowy traktowany jako miejsce codziennych zakupów. Trzeba jednak przyznać, że organizowane cyklicznie jarmarki nadal cieszą się wielkim zainteresowaniem. Być może przyczyną jest fakt, że często oferują nam one produkty lepszej jakości niż te, które możemy dostać w dyskontach. Dotyczy to zwłaszcza świeżych produktów spożywczych takich jak np. owoce czy warzywa. Oczywiście sprzedaż towarów na targu, choć wydaje się być dość spontaniczna, także podlega przepisom prawa handlowego. Obecnie targowiska możemy spotkać zarówno na placach jak i w miejscach zadaszonych. Ta druga opcja jest dość często większym miastach, gdzie pojedyncze „stragany” to po prostu małe sklepiki na zadaszonym, eleganckim targowisku. Robiąc zakupy na targowiskach mamy najczęściej możliwość negocjacji ceny, co wiele osób bardzo sobie ceni. Swego rodzaju targowiskami są także giełdy towarowe. W tym przypadku jednak targowanie się jest już ograniczone regulaminem.
pasmantex nocrefleksji.tumblr.com

[1] 2     następna